Dentofobia czyli strach przed leczeniem stomatologicznym
Wizyta w gabinecie stomatologicznym u większości pacjentów kojarzy się z negatywnymi doznaniami. Już w poczekalni dobiegają nas niepokojące odgłosy borowania, a w naszej głowie pojawia się uczucie przeszywającego bólu. Ale czy tak musi być za każdym razem? Co możemy zrobić, aby leczenie w gabinecie stomatologicznym przestało być koszmarem?
W DENTestetetica mamy sposoby, które sprawiają, że wizyta u dentysty staje się przyjemna. Odwiedzając nasze centrum stomatologiczne przed wejściem do gabinetu lekarskiego można odprężyć się słuchając muzyki relaksacyjnej w poczekalni oraz skosztować przepysznej kawy lub herbaty. Ale to nie wszystko!
W naszym centrum stomatologicznym oferujemy również możliwość skorzystania z zabiegów przy użyciu sedacji wziewnej lub sedoanalgezji dożylnej. Podczas pierwszej wizyty po przeprowadzeniu wstępnego wywiadu z pacjentem stomatolog pomaga w dobraniu odpowiedniej metody leczenia. Na czym te zabiegi polegają oraz jak się do nich przygotować?
Sedacja wziewna
Zabieg przy udziale sedacji wziewnej jest stosowany zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Polega na podaniu podtlenku azotu za pośrednictwem specjalnej maseczki twarzowej, przez którą pacjent oddycha podczas trwania leczenia. Działanie gazu polega na wprowadzeniu pacjenta w stan obojętności, relaksu i odprężenia. Pacjent staje się rozluźniony, nie czuje lęku ani bólu, przy tym zachowuje podstawowe odruchy i nie traci kontaktu z otoczeniem. Należy również pamiętać, aby przez 4h przed zabiegiem wstrzymać się od spożywania posiłków i przyjmowania płynów.
Sedacja wziewna jest stosowana u dzieci, które ukończyły 5 rok życia. Niezwykle ważnym elementem jest współpraca pacjenta z lekarzem, a także jego stan zdrowia. Niewielkie przeziębienie lub katar jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu, ze względu na trudności w oddychaniu przy użyciu maseczki.
Sedoanalgezja dożylna
Celem tej metody jest kontrolowanie bólu i stresu związanego z wizytą u stomatologa. Jest to zabieg polegający na dożylnym podaniu przez anestezjologa leków uspokajających i nasennych, które wprowadzają pacjenta w stan relaksu i rozluźnienia. Dzięki sedoanalgezji lekarz może również kontrolować odruch wymiotny. Podczas leczenia pacjent jest wyciszony, senny, ale reaguje na polecenia lekarza, a po zakończonym zabiegu zwykle niewiele pamięta.
Podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej lekarz kwalifikuje pacjenta do zabiegu oraz przygotowuje listę badań laboratoryjnych, które należy wykonać przed rozpoczęciem leczenia. Po weryfikacji wyników, przy braku przeciwwskazań, ustalany jest termin kolejnej wizyty. Leczenie przy użyciu sedoanalgezji dożylnej odbywa się przy udziale anestezjologa, który jest obecny w gabinecie przez cały czas trwania zabiegu. Należy pamiętać o tym, aby przez 6h przed zabiegiem powstrzymać się od jedzenia i picia.
Na wizytę, jeśli to możliwe, najlepiej przybyć z osobą towarzyszącą. Po zakończonym leczeniu koniecznie jest odczekanie co najmniej 30 min na poczekalni. Od razu po zabiegu nie należy także prowadzić samochodu ani obsługiwać maszyn i urządzeń mechanicznych.